School News & Events

Students Lauded in Prize Assembly
Posted 06/01/2017 10:17AM

Head of School Dennis Bisgaard presided over the end-of-year Prize Assembly in the Hoffman Field House on May 23, in which 69 outstanding student-athletes and dozens of other Middle and Upper School students received awards for outstanding achievement in academics, leadership, athletics, and the arts. Click here for the complete gallery of pictures, which has been uploaded to KO's Flickr site.

Here are the awards, in order of delivery:


THE UNIVERSITY OF PENNSYLVANIA BOOK AWARD is given to a member of the Fifth Form who has demonstrated academic excellence and innovative involvement in extra–curricular activities.
Natalie Eckert '18

THE BROWN UNIVERSITY ASSOCIATED ALUMNI AWARD is given to that member of the Fifth Form who combines a high degree of ability in English expression with outstanding personal qualities. 
Phoebe Taylor '18

THE CORNELL CLUB OF GREATER HARTFORD BOOK AWARD is given to a member of the Fifth Form who has shown an interest in extra-curricular activities and school or community projects. 
Olivia Rossi '18

THE DARTMOUTH CLUB BOOK AWARD is given to a member of the Fifth Form in recognition of outstanding academic and leadership qualities, coupled with imagination, concern for others, and loyalty to school, family and friends. 
William Appleton '18

THE FAIRFIELD UNIVERSITY BOOK AWARD is given to that member of the Fifth Form who combines special sensitivity and seriousness in scholarship with commitment and achievement in community affairs or athletics. 
Harold Krause '18

THE HARVARD-RADCLIFFE CLUB OF NORTHERN CONNECTICUT PRIZE is given to that member of the Fifth Form who combines excellence in scholarship with significant achievement in other fields. 
David Marottolo '18

THE MT. HOLYOKE CLUB BOOK AWARD is given to a member of the Fifth Form who has produced an outstanding academic record while exhibiting qualities of leadership and service in the school community. 
Aparajita Kashyap '18

THE BRANDEIS UNIVERSITY BOOK AWARD for social action and civic engagement is given to a member of the Fifth Form who has demonstrated academic excellence and a commitment to community service.
Gabrielle Ruban '18

THE ST. LAWRENCE UNIVERSITY BOOK AWARD is given to a member of Form 5 who has demonstrated academic success and a significant commitment to community service.
Caroline Doyle '18

THE SMITH COLLEGE BOOK AWARD is given to a woman member of the Fifth Form in recognition of academic distinction. This excellence may be for outstanding achievement in English and/or distinction in the liberal arts and/or special performance in fine arts. 
Elizabeth Hammer '18

THE TRINITY CLUB OF HARTFORD PRIZE is given to a member of the Fifth Form who has developed and practiced a true interest in the principles of good government. 
James Bayer '18

THE WELLESLEY CLUB OF HARTFORD PRIZE is given to a woman member of the Fifth Form who has demonstrated intellectual curiosity and excellence in scholarship and who exemplifies the Wellesley motto, “non ministrari, sed ministrare.”
Emma Smith '18

THE YALE CLUB OF HARTFORD PRIZE is given to a member of the Fifth Form in recognition of scholastic achievement, leadership, effective teamwork and organizational abilities. 
Hannah Bash '18

THE WILLIAMS MEMORIAL PRIZE FOR MATHEMATICS, named in memory of W.O. Williams and in the name of F.I. Catlin '43 and R.J. Catlin '43, is given for excellence in mathematics to a student in the Upper School.
Noah Hawks-Ladds '17

THE CRITCHFIELD PRIZE FOR SCIENCE is given by Horace E. Rockwell '39 in memory of his classmate, Thomas R. Critchfield, to the student who has performed outstandingly in science.
Kevin Augustine '18

THE RENSSELAER PRIZE is presented by Rensselaer Polytechnic Institute to the Fifth Form student most competent in mathematics and science.
Robert Downes '18

THE GOODMAN BANKS ENGLISH PRIZE is given to a student in the Upper School for excellence in the field of English.
Vivian Goldstein '17

THE TERWILLIGER PRIZE, given in the name of R. C. Terwilliger '33, is given to a student in the Upper School for excellence in English prose.
Carolyn McCusker '17
Noah Stanton '17

THE BRENDAN GILL ’32 WRITER OF PROMISE AWARD, in memory of the renowned writer and essayist, Brendan C. Gill ’32, is given by the Gill family to the Upper School student who has shown the most interest and promise in developing his or her writing craft.
Juanita Asapokhai '20

THE STEWART PRIZE FOR PUBLIC SPEAKING is given by P. R. Stewart ‘32 to a student in the Upper School who is adjudged the best public speaker.
Connor O'Loughlin '17

THE FORENSIC UNION AWARD FOR DISTINGUISHED SERVICE is awarded to a member of the Sixth Form who has excelled in formal debate and has served the Forensic Union with particular loyalty, enthusiasm and dedication.
Isabella Pratt '17

THE CONKLIN PRIZE, endowed in honor of Mr. and Mrs. William P. Conklin, is given to a student for excellence in United States history.
Skylar Barron '18
Alicia Henry '18

THE WILLIAM AINSWORTH GREENE MEMORIAL PRIZE, given by his three sons, is given to that member of the Fifth or Sixth Form who has shown the greatest interest in international and current affairs.
Amanda Civitello '17
Ariba Memon '17

THE ABRAHAM KOPPLEMANN PRIZE, endowed by Mr. Kopplemann, is given to that student who has demonstrated interest in and awareness of the fundamental principles of democratic government.
Sasha Bash '17
Ambika Natarajan '17

THE WYPER PRIZE endowed in the name of James Wyper Jr. ’36 and John Wyper ’38 is given to an Upper School student for excellence in Latin.
Harold Krause '18

THE BISSELL PRIZE, endowed by Mr. Richard M. Bissell, Jr., is given to a student in the Upper School who has excelled in the study of French.
Tara Kilkenny '17

THE ERNEST W. SMITH PRIZE FOR SPANISH, endowed by Ernest W. Smith, Jr., is given to a student in the Upper School who has excelled in the study of Spanish.
Bonnie Steinberg '17

THE CHINESE LANGUAGE AND CULTURE PRIZE is given to the Upper School student, who during his or her time at Kingswood Oxford, has excelled in the study of Chinese, both by demonstrating academic strength in the Chinese language and by embracing the culture of China.
Noah Stanton '17 
James Witt '17

THE MIXED CHORUS AWARD is given to a student in the Upper School for outstanding service to the Mixed Chorus.
Poppy Sheehan '17

THE KINGSWOOD OXFORD BAND AWARD is presented to the instrumentalist who has demonstrated outstanding musicianship, leadership, and dependability as a member of the concert band or wind ensemble.
Emilie Sienko '17

THE LOUIS ARMSTRONG JAZZ AWARD is presented to the instrumentalist who has demonstrated outstanding musicianship, leadership, and dependability as a member of the jazz band.
Timothy Bucknam '17

THE NATIONAL SCHOOL ORCHESTRA AWARD is given to a student for outstanding dedication, service and musical contributions to the orchestra.
Cassandra T-Pederson '17

THE MUSIC AWARD is given to a boy in the Upper School for his outstanding musical ability.
Noah Hawks-Ladds '17

THE JANE HAMILTON FISK AWARD is given to a girl in the Upper School for her outstanding ability or interest in music or musical organizations.
Grace Amell '17

THE EDITH AND SAUL SHULANSKY PERFORMING ARTS AWARD is given to that member of the Fifth Form judged to be the most accomplished performer by the Arts faculty.
Jacob Kulak '18
David Marottolo '18

THE WILLIAM A. GREENE MEMORIAL PRIZE FOR DRAMATICS is given to that student in the Sixth Form who has contributed most to the Dramatic Society while a member.
Connor O'Loughlin '17

THE TECHNICAL THEATER AWARD is given to a member of the graduating class who has demonstrated talent, dedication, and a thirst for knowledge in the support of the performing arts.
Ryan Silvers '17

THE ELI UDOLF ART AWARD is given by Mrs. Leonard Udolf in memory of her husband and his father, Mr. Eli Udolf, to that student in the Sixth Form whose portfolio of work demonstrates creativity approaching professional caliber.
Sasha Bash '17

THE C. FRANCIS BEATTY, JR. PHOTOGRAPHY AWARD is given to a student for excellence in photography during the current school year.
Meghan Dalton '17

THE ROBERT A. LAZEAR AWARD is given to a senior girl who by her example and dedication has contributed the most to Kingswood Oxford athletics.
Grace Amell '17

THE WILLIAM R. MACDONALD PRIZE is given by the Class of 1962 in honor of William R. MacDonald, faculty member from 1931 to 1962, and is awarded to that member of the graduating class who has proved himself an outstanding athlete and who best exemplifies diligence in practice, sportsmanship, and spirit of competition.
Matthew Lord '17

THE SENIOR ATHLETE AWARD is awarded to a three-sport athlete who demonstrated a positive attitude, outstanding sportsmanship and dedication to team effort.
Drew Nemirow '17
Laura Polley '17

THE HERMAN PAUL KOPPLEMANN AWARD is given to that member of the newspaper staff who has outstanding promise in the art of communication.
Noah Stanton '17

THE ANDREW BLODGETT AWARD is given in memory of Andrew Blodgett III of the Class of 1958 to the student in the Fourth Form who possesses qualities of helpfulness, friendliness, and good citizenship.
Madison Henry '19

THE AANON J. AHL AWARD is given in memory of Aanon J. Ahl, Class of 1993, to a member of Form 4 whose enthusiasm, curiosity and passion for learning inspire his or her classmates and teachers.
Charles Coxon '19

THE GRAHAM ANTHONY, JR. PRIZE is given in memory of Graham Anthony, Jr., Class of 1939, to the outstanding student in the Fourth Form.
Mia Seymour '19

THE CLASS OF 1988 AWARD, endowed by that class in their Third Form year, is given to that student of the Third Form who possesses qualities of friendliness, helpfulness, and good citizenship.
Ishaa Sohail '20

THE FIRST YEAR AWARD is given by Mr. Nathaniel Saltonsall II to that student who, during the first full year at Kingswood Oxford, has shown strong academic achievement and has displayed responsibility, maturity, cooperation and loyalty.
Juanita Asapokhai '20

THE JEFFREY BITTNER PRIZE is given in memory of Jeffrey Bittner ’92 to an exceptional student in the sophomore class who possesses a strong sense of self determination and selflessness.
Benjamin Small '20

THE GRETCHEN BAUVER AWARD is given in honor of Gretchen Bauver, math teacher at Kingswood Oxford School from 1973-92, to the Form 2 student who has shown the most growth in the field of math.
Julia Dugan '21

THE ARLENE LIPTON AWARD is given in memory of Arlene Lipton by her husband Michael, son Jonathan ’88 and daughter Suzanne ’93, is awarded to a student entering Form 3 from Form 2 whose service to others in the Kingswood Oxford community and beyond to the larger community, exemplifies Mrs. Lipton’s extraordinary legacy of service.
Emma Henry '21

THE ANOUSHJKA MEAD WRITING AWARD is given to that student who has contributed most to the literary life of the Middle School.
Molly Carroll '21

THE MIDDLE SCHOOL ACHIEVEMENT AWARD is given to that student who has demonstrated the most personal and academic growth during his or her Middle School career.
Kate Beck '21
Aidan McDonald '21

THE ANNUAL ALUMNI CHARACTER AWARDS are given by the Kingswood Oxford Alumni Association to a girl and boy in Middle School Form II for their leadership, maturity, citizenship and concern for the welfare of the school.
Kyle Frankel '21
Olivia Pear '21

THE FIRST YEAR AWARD is given to a Middle School student who in his or her first year at Kingswood Oxford has shown strong academic achievement and has displayed responsibility, maturity, cooperation and loyalty.
Abigail Fernald '21
Prairwaa Madden '21

THE RICHARD C. BUCKLEY AWARD is given in memory of Richard C. Buckley, Class of 1980, to the senior who possesses qualities of loyalty, good humor, courage and the ability to accept both success and defeat gracefully.
Shelby Fairchild '17
Connor O'Loughlin '17

THE ROBERT A. FALK PRIZE, given in memory of Robert Falk ‘80, is awarded to the Sixth Form student who has excelled in journalism and has been an active participant in the competitive sports program at the school.
Grace Amell '17

THE NELSON P. FARQUHAR AWARD, presented by the Community government, is given to that member of the Sixth Form who has given outstanding service to the community.
Cassandra T-Pederson '17

THE CLASS OF 1958 PRIZE, given in memory of Richard B. Bulkeley III, is given to that member of the Sixth Form who possesses qualities of modesty, reliability, and integrity.
Emilie Sienko '17
Bonnie Steinberg '17

THE MERRITT PRIZE, founded by Mr. Joseph Merritt in the names of Robert P. Merritt ‘29 and Philip J. Merritt ‘33, is given to that member of the Sixth Form who best exemplifies the results of a Kingswood Oxford education.
Timothy Bucknam '17

THE FORTITER PRIZE, founded by Mr. Francis Goodwin Smith in the names of three sons, all graduates of the school, is presented to that member of the Sixth Form who has developed and displayed the qualities of courage and perseverance.
Adam Kim '17

THE TURHAN MICHAEL ERGIN AWARD is given to that member of the Senior Class who combines an enthusiasm for athletics and the performing or visual arts with a sincere love of people and a friendly, outgoing nature.
Kayla Glemaud '17

THE TYLER C. TINGLEY AWARD is given to that member of the Senior Class who, in addition to excelling in academics, has, by dint of his/her selflessness and dedication, embodied the Kingswood Oxford goal of “caring beyond self” and has helped other members of the community to flourish and grow.
Sasha Bash '17
Ryan Silvers '17

THE STEWART LINDSAY, JR. PRIZE is awarded to a student in the Upper School who demonstrates the same qualities of scholarship, leadership, and thoughtfulness that Mr. Lindsay embodied during his career at Kingswood Oxford as a teacher, coach and administrator.
Alec Rossi '17

THE KATHERINE LONG DAY AWARD is given in memory of Katherine Long Day, Class of 1928 to that girl in the Fifth Form who, in the judgment of the Head of School and Faculty, has displayed exceptional qualities of character and integrity.
Abigail Eberle '18

THE JONATHAN DOWNS PRIZE, endowed by the friends of Jonathan Downs, is given to the boy in the Fifth form who has contributed most to the class in helpfulness, good fellowship, and humor.
Benjamin Tauber '17

THE GOLD SEAL, the highest citizenship award the school can bestow, is given to a girl in the Sixth Form for outstanding qualities of character.
Rose Esselstyn '17

THE PRIMUS MEDAL, presented by Edith Greenough Lewis and the highest citizenship award the school can bestow, is given to that boy in the Sixth Form who has contributed most during the past year to the life of the school.
Ryan Albanesi '17

THE DUX PRIZE is awarded to the student with the highest academic average for the year.
Sasha Bash '17

powered by finalsite